Teatr

Yotam. Studium o matce | premiera spektaklu

plakat maly1Kiedy: 25 czerwca 2023 r., godz. 18:00

Gdzie: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7

Impreza biletowana (30 zł) - bilety do nabycia w dniu spektaklu, możiwość rezerwacji

Fundacja Kultury Zbliżenia zaprasza na premierę spektaklu „Yotam. Studium o matce”. Spektakl powstał na podstawie dramatu „Yotam”, izraelskiej dramatopisarki Navy Semel w tłumaczeniu Anny Krukowskiej-Cegielskiej i tekstu Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej inspirowanego relacjami matek osób z niepełnosprawnościami.
To poruszający monolog matki chłopca cierpiącego na zespół Downa w przededniu jego pójścia do szkoły. Tekst rozpoczyna się dobitnym podkreśleniem własnej tożsamości. „Nazywam się Zula Carmel, lat trzydzieści sześć, sfrustrowana kobieta” – mówi bohaterka. Ale niebawem okaże się, że ów akt samookreślenia zostanie zanegowany przez większość społeczeństwa – Zula będzie definiowana wyłącznie jako matka stygmatyzowanego dziecka, zmuszona do porzucenia wszelkich ambicji (mówi o sobie per „niespełniony Picasso”) na rzecz dbania o rozwój syna.


Bohaterka przeprowadza widza przez szereg sytuacji, w których Yotam okazuje swoją bezgraniczną ufność i miłość, ale jej wypowiedź nie jest bynajmniej lukrowanym obrazem macierzyństwa „specjalnej troski”. Utwór Navy Semel, którego prapremiera miała miejsce w 1987 roku w Teatrze Miejskim w Hajfie, grany od lat na całym świecie, ma oczywistą wartość uniwersalną.
Dla Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej, która ma doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością, tekst Navy Semel to pretekst do dyskusji wokół wyzwań, z jakimi borykają się rodzice, a zwłaszcza matki takich osób. Są to nierzadko wyzwania sprzeczne z oczekiwaniami społeczeństwa, przepełnione samotnością i brakiem realnej opieki ze strony państwa.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w dniu spektaklu.
Rezerwacje biletów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48501049280


Wykonanie – Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Reżyseria – Marek Brand, Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Muzyka – Antoni Wojnar
Światło – Marek Brand
Projekt plakatu – Natalia Ablova
Produkcja – Fundacja Kultury Zbliżenia
Partner – Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku

Patronat medialny: www.trojmiasto.pl

Prawa autorskie tłumacza do sztuki „Yotam” w Polsce reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru „ADiT”

Spektakl „Yotam. Studium o matce” zainauguruje działalność Sceny Artystycznej Nowa Synagoga, w ramach której odbywać się będą koncerty, spotkania autorskie, wystawy, wykłady tematyczne, przybliżające kulturę i tradycję żydowską. Ważnym elementem działalności sceny, będzie utworzenie teatru, prezentującego twórczość osób pochodzenia żydowskiego lub podnoszący tematykę związaną z kulturą i tradycją żydowską. W repertuarze znajdą się zarówno sztuki klasyczne, takich autorów jak Izaak Babel, Salomon Asz, Icyk Manger, jak i współczesnych autorów.


nava semel fot. iris nesherNava Semel
 
Ur. 1954 w Tel Awiwie, zm. 2017, wielokrotnie nagradzana izraelska powieściopisarka oraz dramatopisarka. Napisała kilkanaście utworów, w tym powieści, sztuki, scenariusze oraz libretta. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Telawiwskim. Pracowała jako dziennikarka, krytyczka sztuki, producentka muzyczna, radiowa i telewizyjna. Niezwykle aktywna zawodowo na wielu polach sztuki, prywatnie żona Noama Semela, wieloletniego dyrektora Teatru Cameri, osierociła trójkę dzieci. Była wyjątkową postacią, jej odejście miało charakter żałoby narodowej, na pogrzebie żegnały ją tysiące ludzi z całego świata. Nava Semel otrzymała Nagrodę Premiera Izraela w dziedzinie literatury w 1996 oraz nagrodę Pisarek Basenu Morza Śródziemnego we Francji 1994. Została uhonorowana tytułem Kobiety Roku w dziedzinie Literatury Miasta Tel Awiw (2007). Semel była członkinią Zarządu Dyrektorów Massuah – Instytutu Studiów nad Holokaustem oraz Fundacji na Rzecz Ofiar Holokaustu. Była również członkinią Rady Zarządzającej instytutu Yad Vashem. Uczestniczyła w międzynarodowych kongresach w Izraelu, Niemczech, Austrii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Egipcie, Rumunii, Irlandii, Włoszech, Australii i innych państwach.

 

Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Aktorka, pedagożka, instruktorka teatralna, koordynatorka wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na kierunku filozofia oraz pedagogika opiekuńcza z socjoterapią. Współpracowała z Gdańskim Archipelagiem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie, realizując projekty teatralne integrujące osoby głuche i słyszące oraz z Teatrem Komedii Valldal. Współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. W pracy teatralnej najważniejszy jest dla niej kontakt międzyludzki i podkreślenie wagi obecności drugiego człowieka. "Teatr tworzą ludzie. Tworzą go relacje i chęć opowiedzenia o nich w szczególny sposób. Taki teatr kocham i taki pragnę robić - w którym rezonuje prawdziwa ludzka obecność".

XI ZBLIŻENIA dofinansowano ze środków

Gdansk  wolnosckultury      Wojewodztwo Pomorskie poziom prawa 2012 cdr9     szih logo pl black 900 px   PL Dofinansowane przez Uni Europejsk PANTONE


Partnerzy Festiwalu ZBLIŻENIA

      jdc logo         LOGOGMINY Akademia Muzyczna im. Stanisawa Moniuszki w Gdasku Czer W2         Citymeble        Firmin logotyp RGBCMYK plama logo podstawowe       CMYK GAK logo podstawowe     logo Opery nowe  Logo w kwadracie 720 x 720 PNG pix    szydlowski hotel logo    Karta do kultury biel        Primedio         wimbp       LSP kolorowe nazwa  OLPI kolorowe nazwa     LOGO OSBALETG 1 tag       MoveOnLogo Dark2x Seledyn       FestivALT       HfJS Logo RGB        logo FDCjcc logo 02    2018 CEJI logo bright 1       logo napis   Wurzburg          logo niebieskie     logo poziom


Patroni medialni


                

    Gdansk www falka       RZP logo wersja podstawowa  logo rgb

© 2015 Fundacja Kultury Zbliżenia

Search